Harcerskie groby
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”.
/Ferdynand Foch/
Od początku działania Szczepu „Puszcza” historia ruchu harcerskiego i narodowa tradycja stały się źródłem wyznawanych wartości i drogowskazem w wychowaniu kolejnych pokoleń.
Już w pierwszym roku działalności 1 Listopada wystawiliśmy warty honorowe na wojskowej kwaterze niepołomickiego cmentarza.Tak się dzieje do dziś. Jedną z pierwszych śpiewanych w Szczepie pieśni był „Marsz Strzelców” z Powstania Styczniowego 1863 roku – „Hej, strzelcy, wraz, nad nami Orzeł Biały, a przeciw nam śmiertelny stoi wróg /… / Więc gotuj broń i kule bij głęboko, o ojców grób bagnetów poostrz stal”.
Dlatego grób 18 letniego Emanuela Czermaka – powstańca styczniowego spoczywającego na naszym cmentarzu stał się miejscem gdzie rozpoczynały się patriotyczne gry terenowe i gdzie co roku zapalamy w Święto Zmarłych znicze. Po ujawnieniu zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 roku zapaliliśmy pod jego wówczas prowizorycznym upamiętnieniem znicze i czynimy to co roku.
Z biegiem czasu na cmentarzu zaczęły pojawiać się groby naszych sympatyków, instruktorów i harcerzy. Od kilkunastu lat w przeddzień 1 Listopada obchodzimy nasze „harcerskie groby” zapalamy na nich znicze z emblematem szczepu. W związku z tym, ze z każdym rokiem przybywa na tej trasie kolejnych miejsc postanowiliśmy je spisać dodając krótkie notki o osobach, które tam spoczywają. Mamy świadomość, że będzie ich z kolejnymi latami przybywać. Będziemy je dodawać do tego spisu.
Mamy nadzieję, że ten rejestr będzie służył kolejnym pokoleniom harcerskim włączając je w sztafetę pamięci, ucząc szacunku dla poprzedników na szlaku harcerskiej służby.