40-lecie
W tym roku niepołomickie środowisko Szczepu „Puszcza” będzie obchodzić 40-lecie swego nieprzerwanego działania. Przez te cztery dziesięciolecia przyszło nam zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami, które stwarzały zarówno zagrożenia, jak i szanse nowej jakości działania. Ideologizacja lat 70-tych, przełom Solidarności 1980 roku, stan wojenny i w końcu odzyskanie wolności w 1989 roku. Zmienialiśmy też przynależność organizacyjną – Szczep powstał w ramach ZHP, po 1990 roku wstąpił do ZHP 1918, a potem do ZHR. W swej historii mieliśmy lata wzrostu, jak i okresy kryzysu. Dwadzieścia lat temu nadaliśmy Kołu Przyjaciół Harcerstwa status Stowarzyszenia, aby zagwarantować ciągłość trwania środowiska i zapewnić opiekę nad naszym majątkiem, w tym unikalnym na ogólnopolska skalę ośrodkiem harcerskim.
Dwa lata temu wobec braków w korpusie kadry instruktorskiej zintegrowaliśmy w ramach struktury Szczepu w jeden zespół młodzież pełniącą funkcje instruktorskie i aktywnych członków Stowarzyszenia KPH. Szczep „Puszcza” stanowi dziś istotny element niepołomickiej społeczności. Jest prawdziwą wspólnotą dzieci, młodzieży i dorosłych, rodziców, byłych instruktorów i harcerzy. Mamy wsparcie władz samorządowych, niepołomickiego szkolnictwa, duchowieństwa oraz innych organizacji i stowarzyszeń, z którymi współpracujemy.
Podstawowym doświadczeniem minionego okresu jest to, że gwarancję żywotności ruchu harcerskiego stanowi dojrzała kadra instruktorska, zorientowana na bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą, wspierana przez rodziców i byłych członków Szczepu, zorganizowana w wielopokoleniowej wspólnocie opartej na wspólnych symbolach i tradycji.
Szczep „Puszcza” założyło w 1976 roku grono młodych ludzi. Na patrona wybrali Króla Kazimierza Wielkiego – wybitnego władcę z dynastii Piastów związanego z Niepołomicami , gdyż tutaj ten król ufundował w XIV wieku Kościół i przebudował stary drewniany zameczek myśliwski w królewska rezydencje. Barwa Szczepu jest zieleń tak jak zielona jest Niepołomicka Puszcza a symbolem żubr. Cała obrzędowość i symbolika środowiska związana jest również z Niepołomicami . Nazwy kolejnych drużyn to: ” Leśni ludzie”, ” Watra”, ” Niepołomni” , ” Gawra” , ” Szatra” , „Zielone Iskierki”, ” Niepołomickie zuchy”, „Muchomorki” ” Wesołe misie” , ” Białe Wilczki” czy ” Podróżnicy”. Szczep w marcu w Święto Wiosny obrzędowo wita budząca się do życia przyrodę. Nad środowiskiem czuwa Krąg Strażników Ognia zbierający się w Noc Świętojańska.
Przez minione 40 lat przez drużyny zuchowe i harcerskie przeszło około 2000 tysięcy młodych ludzi. Prawie 500 z nich zdobyło harcerski krzyż. Setka młodych ludzi podjęła trud instruktorskiej służby przyjmując role przybocznych i drużynowych. Środowisko przez te lata zorganizowało prawie 100 akcji obozowych . Były to zimowiska, letnie obozy stałe i wędrowne oraz kolonie zuchowe i stanice. Stałymi elementami pracy stały się : Złazy Zastępów, Festiwale Teatrzyków Zuchowych, Święta Szczepu czy Jesienne wyprawy w góry . Baza Szczepu jest ośrodek harcerski którym od ponad dwudziestu lat zarządza Koło Przyjaciół Harcerstwa – Stowarzyszenie Byłych Instruktorów Wychowanków i Sympatyków Szczepu „Puszcza”.
Szczep ” Puszcza” na stałe wpisał się w krajobraz niepołomickiej społeczności, stanowiąc od lat ważne środowisko wychowawcze skupiające dziś wszystkie pokolenia. Godnie kontynuuje tradycje ruchu harcerskiego, który na terenie Niepołomic rozpoczął działalność w 1936 roku.