22 07 2016
22072016

Biała Służba 2016

0 Comment

Po raz kolejny weźmiemy udział w papieskiej pielgrzymce do Polski. Tym razem wizyta  Ojca Świetego wiąże sie ze Światowymi Dniami Młodzieży. Spotkanie młodzieży z całego świata z Papieżem Franciszkiem odbędzie sie w Brzegach odległych o kilka kilometrów od Niepolomic. Dlatego naszym głównym polem służby bedzie przyjęcie w Osrodku Harcerskim grupy ponad 60 pielgrzymów z Włoch, którym zapewnimy bazę noclegowa i opiekę.

heliaszDorota

pwd Dorota Heliasz

Znów na rękawach naszych mundurów pojawi sie sprawność „Białej Służby”. Warto wiec przypomnieć ze autorką tego znaku jest nasza instruktorka pwd Dorota Heliasz. Zaprojektowała symbol tej sprawności w trakcie przygotowań do II pielgrzymki Ojca Święto do Ojczyzny w 1983 roku. Przygotowanie harcerskich służb na spotkania z Papieżem faktycznie posłużyło wtedy do budowy konspiracyjnej struktury tzw. Ruchu Harcerskiego / był to bowiem czas stanu wojennego/ na bazie którego w 1989 roku powstał ZHR.

Wiecej o historii Białej Służby, naszym udziale w papieskich pielgrzymkach i spotkaniach z Ojcem Świętym Janem Pawlem II znajdziecie na kartach monografii „Szczepowe Dziedzictwo. Środowisko szczepu „Puszcza” im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach w latach 1976-2011″ s.110-128.

BS2016